Chłodzenie Komputera

Chłodzenie wodne

Chłodzenie wodne chipsetów (układów elektronicznych) w komputerach polega na zastosowaniu wody do zmniejszenia temperatury pracy procesorów bądź chipsetów. Jest to metoda całkowicie bezpieczna, jeżeli tylko układ będzie dobrze zamontowany. Bardzo dobrze sprawdza się np. w chłodzeniu serwerów.

Blok wodny to jeden z najważniejszych elementów układu chłodzenia wodnego, ponieważ to on odpowiada za odprowadzanie ciepła z nagrzewającego się procesora. Można powiedzieć, że pełni funkcję radiatora w chłodzeniu powietrznym. Wykonany jest oczywiście z miedzi i charakteryzuje się kształtem prostopadłościanu z wywierconymi lub wyfrezowanymi kanalikami wewnętrznymi, przez które przepływa ciecz chłodząca. Ze względu na sposób produkcji można podzielić bloki wodne na dwie grupy. Są to bloki wiercone oraz frezowane.

Bloki wiercone są to bloki o typowo prostej budowie wykonane w technologii wierconej. Polega ona na tym, iż kanały znajdujące się w bloku są wiercone w (przeważnie choć nie koniecznie) 1-3 rzędach. Woda wpływa głównym kanałem wlotowym, po czym wtłaczana jest w ów kanaliki a następnie odprowadzana przez kanał wylotowy. Dzięki temu systemowi chłodzenie odbywa się na całej powierzchni bloku. Te produkty są mniej wydajne od drugiego rodzaju bloków, czyli frezowanych. Z drugiej strony doskonale sprawdzają się przy użyciu ogniw, peltiera.

Bloki frezowane - tajemnica tego rodzaju bloków tkwi w systemie wydrążonych odgórnie kanalików, które spełniają wspaniale swoją rolę. Dzięki zastosowaniu technologii CNC zyskujemy duże możliwości w określaniu kształtu naszego bloczku. Za pomocą takiego rozwiązania można skoncentrować powierzchnie termoprzewodzącą na odprowadzaniu ciepła z małych rdzeni. Znanym konstruktorem w dziedzinie bloków jest Stew Forster, zwany Cathar. Jego pomysłem jest znany blok Frost jak i Cascade obecnie najwydajniejszy blok wodny na świecie. C/w ów konstrukcji wynosi 0,16. Wadą bloków frezowanych jest to, że są optymalizowane do odbierania ciepła z małej powierzchni (rdzenia CPU)i nie nadają się do ogniw peltiera, choć istnieją wyjątki jak np. Maze.

Wentylatory

Jest to technicze urządzenie wirnikowe do poruszania powietrza. Jest to źródło niewielkiego, lecz uporczywego hałasu wytwarzanego przez komputery stołowe, montowane w nich w celu lepszego odprowadzania ciepła wytwarzanego przez zasilacz i układy zintegrowane. Wiekszy wentylator nie zawsze oznacza lepszej wydajności .

Radiatory

Jest to urządzenie zazwyczaj metalowy użebrowany element stosowany do odprowadzenia ciepła z silnie nagrzewających się elementów komputera najczęściej kart graficznych i procesorów. Sam radiator do chłodzenia peceta nie wystarczy i dodatkowo trzeba na nim zamontować wentylator pompujący powietrze. Radiatora zadaniem jest odprowadzenie ciepła wydanego przez procesor.